Závěsné kluzáky
Závěsné kluzáky, neboli rogala, jsou bezmotorová samokřídla, se kterými se dá volně létat z kopce nebo využívat termické stoupavé proudy a svahové proudění.
Na základní konstrukci z duralových trubek (poslední dobou i s pevnostními prvky z uhlíkových vláken) je navlečená plachta, která tvoří tvar křídla. Rogalo má poddajný tvar nosné plochy. Pilot je zavěšený v těžišti a kluzák řídí změnou polohy těžiště tím, že mění polohu svého těla vůči konstrukci kluzáku - přitahováním hrazdy zrychluje, odtlačením zpomaluje a pohybem hrazdy do strany kluzák zatáčí. Pilot může startovat rozběhem z kopce, pomocí navijáku nebo aerovleku za motorovým UL letadlem. Létání s rogalem přináší největší pocit nezávislosti a svobody ze všech způsobů, jakými se lidé odpoutávají od matičky země.
Rogalo je investičně po padákovém kluzáku nejdostupnější zařízení, se kterým se dá dostat do vzduchu. Pořizovací náklady se pohybují v řádu desítek tisíc Kč.
Provozní náklady jsou závislé na vzdálenosti, kterou musíte překonávat k návštěvě vhodných terénů.
Moderní rogala mají udivující výkonnost a umožňují neuvěřitelně dlouhé lety. Další podstatnou výhodou je jejich malá náročnost na skladovací prostor a přepravitelnost na střeše auta.
Rogalo je na druhou stranu ze všech SLZ nejnáročnější na fyzickou kondici, zejména při přepravě na startoviště, na které většinou není možný příjezd autem. Jeho velikost znamená, že je nutné jej prakticky po každém letu rozložit a před dalším letem znovu složit. Létání je možné přirozeně jen v příznivých meteorologických podmínkách.