Ultralehké vrtulníky

Vlastní létání s ultralehkým vrtulníkem (ULH) se liší od létání na „dospělých“ vrtulnících hlavně výrazně nižší cenou. Ve srovnání s aerodynamicky řízenými ultralighty se od nich liší stejně jako normální letadla od normálních vrtulníků. Jde o zatím málo rozšířenou kategorii SLZ. 

Pořizovací náklady jsou relativně vysoké. U ultralehkých vrtulníků není možná amatérská stavba. Cena továrně vyráběných ULH se pohybuje od 4 milionů Kč výše.
Létání s ultralehkým vrtulníkem je ze všech sportovních létajících zařízení jednoznačně nejdražší. Cena provozu vlastního ULH je závislá na několika faktorech. Jedním faktorem je spotřeba paliva, která se pohybuje od cca 14 l do 20 l/hod. Další položkou jsou náklady na uskladnění vrtulníku. Roční nájem místa v hangáru se pohybuje od 15 do 30 tisíc Kč, u vrtulníků je však časté parkování na soukromém pozemku vlastníka SLZ. Desítky tisíc činí náklady na povinné firemní servisní prohlídky.
 
Existují střediska pilotního výcviku, které zajišťuje letecký výcvik na profesionální bázi.
 
UL vrtulník je nejméně ze všech letadel závislý na plochách pro vzlety a přistání a je nejvhodnější k pozorování zemského povrchu ze vzduchu. Ve vzduchu se umí na rozdíl od všech ostatních SLZ zastavit. Nevýhodou jsou však velmi  vysoké pořizovací i provozní náklady.
Letecká amatérská asociace ČR, Ke Kablu 289, 102 00 Praha 10, Tel.: 242 403 270 Fax: 242 403 596
​​